Regresyon Terapisi

Regresyon kelimesi medikal anlamda değerlendirildiğinde; bir hastalık belirtisinin gerilemesi ve şiddetinin azaltılması anlamına gelmektedir. Regresyon Terapisi, kişinin bazı hipnotik yötemlerle çocukluk anılarına döndürülüp anıların hatırlanması ve travmatik anılardaki sıkışıp kalmışlık durumu sağlıklı hale getirilmesi amaçlanmaktadır.  Regresyon Terapisi; hafif depresyon, fobiler, kaygı, endişe, açıklanamayan ağrılar, panik atak, travma sonrası stres bozukluğu, takıntılı düşünceler, ilişki problemleri, tekrarlayan olay örüntüsü, ani duygu durum değişimleri, psikosomatik rahatsızlıklar, sık sık “daral gelme, eli ayağı boşanma, kan ter içinde kalma, dalıp gitme verdiği kararın tam tersine davranma, yaşamanın anlamsız gelmesi”durumların da ‘Regresyon Terapisi’ kullanılabilir.

Regresyon Terapisini bilgisayara benzetebiliriz. Bu yaşamımızın tekrarlayan problemleri, tıpkı bir bilgisayar programının “otomatik çalış” komutuyla çalışmaya başlaması gibi harekete geçiyor ve anlaşılamadığında derinleşiyor, kalın kabuklar altına gizlenmiş yaralara dönüşüyor. Bizim de geçmişten taşımış olduğumuz programlarla benzerdir. Bilgisayarlar, zaman içinde taşıdıkları programlar sebebiyle ağır çalışmaya başlarlar. Peki bunun nedeni nedir? Bilgisayara aktif durumda iken bir sürü program çalışıyordur ya da virüs istilasına uğramıştır. Bizler ise bu durumun farkına varamamışızdır. Boşuna enerji harcarız. Bu durumun sonucu olarak ise; amaçlamış olduğumuz enerjiyi almakta güçlük çekeriz ya da bu enerjiyi alamayız. Bu gibi durumlarda o altta gereksiz çalışan ve boşa enerji tüketen programları ortaya çıkartıp kapatma ya da temizlemeye çalışırız. 

Regresyon çalışması ile aynı zamanda şimdiki hayatınızda yaşanmış olan taciz, şiddet, göçler, travmatik deneyimler, taşınmalar veya sevilen birinin ölümü gibi kişide iz bırakmış olan deneyimleri çözümleyerek, bunların olumsuz izlerini dönüştürmeye yardımcı olmaktadır.  Çalışma sırasında anıların bilinçaltımızdan bilinçli farkındalığımıza gelebilmesi için hafif bir trans hali yeterli oluyor. Kendi içimize, özümüze odaklanıp zihnimizin gündelik olağan gevezeliğini bu dingin gevşeme haliyle aşabiliyoruz. Bireyler regresyon terapisiyle, seanslardan hemen sonra üstlerindeki ağırlığın kalktığını ve kendilerinin rahatladıklarını dile getirmektedirler. Bu rahatlamanın kayda değer bir şekilde uzun sürdüğünü ve en az diğer seansa kadar rahatladıklarını belirtmektedirler.

Eğer siz de regresyon terapisi ile sorunlarınıza kısa vadede hızlı çözümler bulmak istiyorsanız. Ben ve ekibim 30 senelik klinik psikoloji tecrübemizle izmirde psikolog olarak size yardıma hazırız. Lütfen telefon yoluyla bize ulaşıp randevu alınız.

Saygılarımla…

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ?

İzmir Psikolog – Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yıllık tecrübemizle yanınızdayız…

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10