Empati Eksikliği

Empati Eksikliği Nasıl? ve Niçin Empati?

Empati ya da eşduyum, bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki yönelimi anlamak ve farkına varmak, kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak anlamında kullanılır. Aslında Empati sıklıkla yanlış anlaşılan ve çok kullanılan güçlü bir iletişim yeteneğidir. Birçok psikolog ve eğitimci empatik iletişimin gözle görülür şekilde kişilerarası iletişimi kuvvetlendiren öğretilebilir ve öğrenilebilir bir yetenek olarak tanımlamaktadırlar. Etkili empatik iletişim kişilerarasındaki ilişkileri güçlendirir, gruplar içinde ise ekip ruhunu ve bütünleşmeyi arttırır.

Empati sözcüğünün kökeni 1880’lere dayanır, Alman psikolog Theodore Lipps “einfuhlung” ( duyguda olma) terimini yaratmış ve diğerinin duygularına değer biçme, takdir etme olarak tanımlamıştır. Empati diğer insanın derin bir şekilde anlamayı beraberinde getiren dengelenmiş bir meraklılık halidir, diğer bir deyişle empati diğer kişinin deneyimini onun çerçevesinden görme deneyimidir.

Başka ve sık kullanılan deyişle ise empati “diğerinin ayakkabılarıyla yürüyebilmektir. Bana göre Empati aslında başkasının yaşantı ve düşüncesi ile aramızda ruhsal ve düşünsel bir köprü kurabilmektir.  Belki de empatiyi anlamanın en güzel yolu herkesin kendi kolay anlayacağı ve taşıyacağı empati tanımını yaratmasıdır.

Empati eksikliği giderilebilir mi? Empati öğretilebilir mi?

Konu ne zaman açılsa kendime en sık sorduğum sorudur “ Empati öğretilebilir mi?”. Başta da belirttiğim gibi pek çok meslektaşım ve eğitimci bu soruya “evet” cevabını vermekte hiç de zorluk çekmemektedir.  Önemli olan bu sorunun cevabının “evet” ya da “hayır” olması değil, kişilerin kendilerini buna hazır hissedip hissetmemeleridir. Empatiye psikolojik, zihinsel ve hatta fiziksel olarak hazır olmayan kişilerin bunu anlayıp öğrenmeleri dolayısı ile bunun kendilerine öğretilmesi pek de mümkün görünmemektedir. Ancak psikolog eşliğinde yapılacak çalışmalarla empati eksikliğinin azaltılması ve sorunun giderilmesi olasıdır. 

Cevap her ne olursa olsun empati kişilerarasındaki iletişimin köşe taşıdır. Hayatımızda duygusal anlamda önemli yer teşkil eden, arkadaşlık, saygı, sevgi, bağlılık ve destek gibi pek çok kavram empati olmadan anlam ve güç kaybederler.

Yine de empatik iletişimde basit bileşenlerden ve anahtar basamaklardan bahsedilebilir.

Empati eksikliği sorununun çözümü ve etkili empati için sıralı tavsiyeler;

  • Karşınızdakinin güçlü duygularına dikkat edin (öfke, acı, hayal kırıklığı)
  • Karşınızdakinin nasıl hissettiğini düşünmeyi geçici olarak durdurun
  • Karşınızdakinin duyguları ile ilgili algılarınızı saptayın (….olabileceğini düşünüyorum, ….konusunda kızgın gibisin vb.)
  • Bu duyguları normalleştirin
  • Karşınızdakinin durumla başa çıkma çabasına saygı gösterin
  • Karşınızdakine destek ve yardım eli uzatın (seninle bu konuyu halledebiliriz, hadi bu konuda neler yapabileceğimize bakalım vb.)
  • Eğer halen uyum problemleri yaşıyorsanız mutlaka bir uzman psikologtan yardım alınız. 

Merkezimizde 30 yıldır grup ve bireysel şekilde empati geliştirme atölyeleri düzenlenmektedir. Başvurunuzdan önce mutlaka telefonla arayarak randevu alınız.

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ?

İzmir Psikolog – Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yıllık tecrübemizle yanınızdayız…

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10