Sanal Aşk ve Aldatma

Sanal Aldatma, Siber aldatma ?… Sanal aşk ? 

“Beni tanıyan bir pişman, tanımayan bin pişman” diyor x takma adlı (nick) kızımız pek popüler arkadaşlık sitelerinin birindeki infosunda. Saçlar yeni kuaförden çıkmış, aynı tonda boyalı ve belki de aynı amatör (belki de profesyonel) editörün photoshopla editlediği resimleri özenle yerleştirilmiş. Başka bir sitede “deler geçer bakışlarım, uçururum göklere” benzeri saçma sapan, abuk subuk ifadeler var, saçları ve gözlükleri aynı tornadan çıkmış gibi duran delikanlının page’inde (artık sayfa ve tanıtım bile denmiyor, page’ime gir infomu oku tatlım bana DM yolla).  Türkiye’de kayıtlı Ferrari sayısı belliyken sayısı  yüzleri bulan Ferrari’ye yaslanılıp çektirilmiş fotoğraf süslüyor acountları. Çarpıldım, vuruldum, öldüm, yamuldum şeklinde uyarı butonları kullanılıyor iletişim için. Ya da ha bire birileri birilerini dürtüyor, ilkokul arkadaşlarının unutulmuş yüzlerinin aşkı ile tutuşulan, sanal ortamın gözde mi gözde, malum mu malum facebook’ta yeni otantik mi otantik gruplar açılıyor. Sanal aldatma ya da sanal da tanışılarak aldatmalar kadın erkek farketmeksizin artıyor, artıyor.

Peki neler oluyor sanal arkadaşlık aleminde ? Bunca hazırlık bu emek niye, birileri birilerinden bir şeyler bekliyor olmalı. Peki geçmişin, okulda, işte, sokakta, markette, otoparkta tanışılan, telefon numarası istemelerle devam eden, bir akşam çıkma ya da sinemada patlamış mısır kola eşliğinde geliştirilen ilişkileri nerdeler, ne oldu onlara toparlanıp göç mü ettiler yoksa sanal ortamın aşırı süslü, makyajlı imajları yalan dolan ve abartıyla dolu sözleri arasında kaybolup gittiler mi?

Artan iletişim olanakları, tek tuşla saniyeler içinde kıtalar arası gigabytelar dolusu bilgi aktarma olanağı, cebimizden eksik etmediğimiz hatta ikinci ve üçüncüsünü taşıdığımız cep telefonları, tek televizyon alıcısına bağlanabilen binlerce dijital uydu kanalı karşısında bocalayan ve kolayı arayan beyinlerimiz artık ilişkilerde de kolayı seçmeye başladı da ondan. İnternet başında yer, içer, uyur (gezer) ve hatta sevişir olduk. Dostluğun yerini sanal ve sınırsız bir abartı yumağı karşılıklı gidip gelen mesajlar silsilesi aldı. Tabii ki bu mesajları taşıyacak platformlar ve bu platformların sanal üyeleri kendiliğinden oluşuverdiler. “Taze dışkıya çok sinek konar” hesabı ordan oraya bu sanla üyelerin üşüşmelerine şahit olduk oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz.

Mesleğim gereği karşıma sanal  aşk acısı çekenler de geliyor, bakıyorum ki adam ya da kadın, hiç tanımadığı, dokunmadığı, kokusunu duymadığı birine sanal aşık, soruyorum “nasıl oluyor bu” diye yüzüme uzaydan gelmişim gibi bakıp aynı bakış ve aynı ses tonuyla, instagramı ya da thinder uygulamasını duymadınız mı diyorlar. “Duydum ikincisi hariç ben de kullanıyorum ama aşk hiç görmediğiniz birinin ona ait olup olmadığından asla emin olamayacağınız fotoğrafı ve hatta görüntüsünden mi ibarettir” diye sorasım geliyor haliyle ama olduğu gibi kabul etmeye ve anlamaya çalışıyorum.

Başka bir çift karşıma internette tanışıp evlendiklerini ama son zamanlarda birbirlerinden nefret ettikleri şikayeti ile geliyorlar. Sadece üç ay yazışıp cep telefonunda konuşup evlenmişler. Buna şaşırmıyorum ama ilişkilerinin geldiği noktaya şaşırmalarına şaşırıyorum. Onaltı senelik kariyeri ve aldığım olanca eğitimi bir kenara bırakıp “ eee ne bekliyordunuz” diyesim geliyor. Ama yine de dinliyor ve yolu bulmalarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Şimdi bu denizde boğulduğunun farkında olmayan hemen herkese sözüm “ey insanlar, neredesiniz, ne kadar sanal, ne kadar gerçek, ne kadar kendinizsiniz?, önümüzdeki hangi birkaç günü internet beraberinde getirdiği sahte ilişkileriniz olmadan yaşamayı düşünüyorsunuz? Acaba çok mu geç kaldınız önünüzdeki bilgisayarı ya da sözde sosyal paylaşım sitesini  kapatıp yıllardır görmediğiniz dostunuzun ofisine ya da evine bizzat uğramak bol köpüklü bir kahve içmek için ?”

Eğer siz de sanal aşk kurbanı iseniz veya sanal aldatılma yaşamışsanız, 30 senedir İzmirde Klinik Psikolog olarak çalışan ben ve ekibim size yardımcı olmaya hazırız. Lütfen telefon yoluyla randevu alınız.

Saygılarımla…

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ?

İzmir Psikolog – Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yıllık tecrübemizle yanınızdayız…

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10