Uçuş Korkusuna Çözüm

Uçuş korkusu günümüzde pek çok insanın özgürce ve hızla seyahat etmelerini engellemektedir.

Uçuş korkusu yükseklik ya da uçağın kendisinden korkmak değil, uçuş sırasında yaşanabilecek sorunlardan korkmaktır. Uçuş korkusuyla ilgili her yolcunun yararlanabileceği pratik çözümler vardır. Aşağıda bunların bazılarını sizler için sıraladık. Umarız işinize yarayacaktır.      Durumu mantıklı bir şekilde gözden geçirin:  Hissetliğiniz duygular güçlü olsa da, bir adım geri çekilin ve büyük resime bakın. Uçaklar ulaşımın en güvenli yoludur. Bir uçakta yaralanma riskine oranla otobanda araç kullanırken veya kendi evinizde otururken yaralanma riskiniz çok daha yüksektir. Yapılan araştırmalara göre bir uçuşun sorunsuz sonlanma ihtimali % 99.99999771 olarak saptanmıştır. Pek çok insan uçuştan korkar, ancak gerçekte bir uçağın içinde herhangi bir şeyin kötü gitme ihtimali sanal olarak sıfırdır.

  • ·         Kendinizi kaygılı hissettiğinizde, kendinize sakince uçakların güvenli olduğunu söyleyin: Aynı zamanda gittiğiniz yerin sizin için ne kadar eğlenceli olduğunu düşünün. Kendinizi rahatsız eden bir şey duyduğunuzda kabin memurunuza sorabilirsiniz.Büyük olasılıkla kendisi size hiçbir şeyin yanlış olmadığını size mantıklı bir şekilde açıklayacaktır. Örneğin pek çok insan türbülanstan hoşlanmaz. Ancak türbülans korkulacak bir şey değildir. Bu sadece uçağın değişen hava akımlarıyla başa çıkma şeklidir. Bu sırada pilotlar kokpitte uçağın kontrolünü sağlamak için savaş vermemektedirler ve merak etmeyin uçağın kanatları kırılmaz.
  • ·         Kendinizi koltuğunuzda mümkün olduğunca rahat hale getirin. Koltuğunuzda ağrılı bir şekilde otururken ya da üşürken kendinizi stressiz hissetmemeniz mümkün değildir. Yanınızda küçük bir yastık, kısa bir battaniye ya da şal ya da rahatınızı arttıracak başka bir şey taşıyabilirsiniz. Yükseklikten hoşlanmıyorsanız pencere kapağınızı kapatabilir ya da yanınızdakinden bunu rica edebilirsiniz. Bir şapka takabilirsiniz. Basitçe bir bir giyim önleminin kendinizi zihinsel olarak güvenli ve sizi rahatlatıcı hissetmenizi sağlayabileceği bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Kendinizi rahatlatacak sevdiğiniz bir tüylü hayvan oyuncağı ya da sizi şımartacak bir yiyecek de olabilir.
  • ·         Sizin uçakta olmanız zihninizin de olmak zorunda olduğu anlamına gelmez. Bazen sadece motorların gürültüsü bile kişiyi uyandırabilir. Yanınızda mp3 player ya da ipod taşıyabilir, rahatlatıcı müzikler ve doğa sesleri dinleyebilirsiniz.
  • ·         Mesela battaniyenizi üstünüze çekip, gözlerinizi kapayabilir ve şu kolay tekniği deneyebilirsiniz;

·         Düzgün bir şekilde oturun ve derin nefesler alın. Kendinizi dinlediğiniz müziğe ya da doğa seslerine odaklayın. Kaslarınızı serbest bırakın ve seslerin nerede olabileceğini düşünün (bir yağmur ormanı ya da kumsal gibi). Mümkün olduğunca buna odaklanın. İlk seferinde aklınıza dışarısıyla ilgili düşünceler belirirken, buna odaklanmak zordur. Bunları bir kenara bırakıp, zihninizdeki barışçıl ortama odaklanın.

  • ·         Herhangi bir şeye konsantre olamıyorsanız veya duygularınızı kontrolün tamamen dışında algılıyorsanız, stresinizi basit egzersizlerle azaltabilirsiniz.

·         Yanınızda bir sıkma topu taşıyabilir ve mümkün olduğunca düzenli belirli aralıklarla sıkabilirsiniz. Sadece sıkmaya ve sıkmaya devam edin sonunda iyi bir enerjiye ulaşabilirsiniz. Bu geriliminizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

·        

  • ·         Bunu da deneyebilirsiniz: Ayaklarınızdan başlayarak tüm bedeninizi ve kaslarınızı olabildiğince sert bir şekilde sıkabilir ve daha sonra gevşetebilirsiniz.  Bunu yapabildiğiniz en uzun süreye yayarak, kibarca ve yavaşça devam ettirin. Başınızdan topuğunuza kadar vücudunuzdaki tüm kasların gerginliğini düşürmeli ve bütün vücudunuzu gevşetmelisiniz. Eğe gerekli olursa suyunuzdan küçük yudumlar alabilir ya da derin nefesler alabilirsiniz. Basit olarak eğer kaygınızı kontrol edemediğinizi hissettiğinizde fazla enerjinizi boşaltacak bazı basit egzersizler yapabilirsiniz.

Eğer siz de uçuş korkusu ya da uçuş stresi yaşıyorsanız ben ve ekibim İzmir’de 30 yıllık klinik  ve havacılık psikolojisi tecrübem ile sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Lütfen telefon yoluyla randevu alınız.

Saygılarımla…

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ?

İzmir Psikolog – Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yıllık tecrübemizle yanınızdayız…

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10