Çocuklarda Mastürbasyon

Çocuklarda mastürbasyon davranışı hemen her gün pek çok anne babanın panik halinde psikolog ya da pedagog aramasına ve yardım arayışına sebep olmaktadır.  

Çocuk önce tesadüfen cinsel organını fark eder ve oynar. Bunu gören anne çocuğa kızar, ayıplar ve bunu yasaklar. Bu durumda çok yoğun baskı yoksa çocuk sürekli olmasa da arada sırada oynamaya devam eder. Ancak annenin baskısı çok sert ve katı ise çocuk bu defa gizlice ve daha fazla yapmaya başlar. Anneyi korkutan bu tepki, çocuğu dövmesine yol açar hatta bazı anneler çocuğu, cinsel organını yakmakla bile tehdit ederler.

Bu yaşlarda görülen çocuklarda mastürbasyon davranışı annelerin ve babaların sandığı kadar korkulacak bir durum değildir. Özellikle tek başına bırakılan veya yaşlı bir bakıcı ile kalan, alt temizliğini öğrenmesi için uzun süre çamaşır giydirilmeyen çocuklarda daha sık görülür. Kendisiyle konuşulmayan, hikayeler okunmayan, bilgi eksikliği çeken çocuk bu boşluğu kendi kendini uyararak doldurmaya çalışır. Emziği bırakmaya zorlanan, yeni kardeşi olan çocuklarda bu durum görülebilir.

Çocuklarda mastürbasyon davranışı çocuğu korkutup yıldırmakla bunun önüne geçilemez. Çocuğu cinsel organının düşeceği veya yara olacağı şeklinde korkutmak tehlikeli olabilir. Bu durumun üzerine fazla gidilmezse, anne baba çocukla ilgilenmeye ona zaman ayırmaya başladıklarında bu olay kendiliğinden kaybolacaktır. 

Ancak Çocuklarda mastürbasyon sorun hale gelimiş uzamış ve kronikleşmiş ise mutlaka bir çocuk psikoloğu ya da pedagogtan yardım alınmalıdır. Oyun terapisi ve fillial terapi gibi yöntemler bu tarz davranışları uzamış ve problem haline çocuklarda etkili olmaktadır. Merkezimizde uzman ekibimiz ile bu terapiler uygulanmakta ve anne baba işbirliği ve eğitimi ile birlikte yüksek oranda başarıya ulaşmaktadır.

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ?

İzmir Psikolog – Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yıllık tecrübemizle yanınızdayız…

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10